|
Blitva, banana, Konopljina in Chia semena . |
Zadnje čase skoraj vsak dan naredim Smoothie, ki ga popijem namesto zajtrka. Sestavine so odvisne od stanja v hladilniku in na vrtu. Seveda kakšen deci smoothija dobi tudi Luna (odstopim ji ga s težkim srcemJ). V minulem tednu smo imeli na vrtu nekaj jagod, veliko hrušk, nekaj malega malin in ribeza ter meto in meliso v zeliščnem kotičku. Zdaj bodo počasi dozorele marelice, kasneje še nektarine, wiiiiiiiii. Od zelenjave (ki je primerna za smoothie) pa imam solato, blitvo (špinača nam nekako noče uspevati), na maminem vrtu je že pesa. Korenček pa kupim v trgovini, prav tako banane, chia in konopljina semena. V DMu se kupi tudi najcenejša kokosova voda, ki tudi občasno zaide v moj Smoothie - namesto navadne vode in le ta je odličen naravni izotronik. Nekaj o teh super živilih:
KONOPLJINA SEMENA so izvrsten vir prehrane, saj vsebuje vse esencialne maščobne kisline in esencialne aminokisline potrebne, ki ohranjajo zdravo človeško življenje. Je najbolj popoln vir beljakovin, kar ga je najti v rastlinskem svetu. Raziskave esencialnih maščobnih kislin so privedle do spoznanja, da je idealno razmerje omega 6 in omega 3 v človeškem telesu 3:1 (nekateri podatki 4:1) in na tej podlagi so bile narejene raziskave nekaterih olj, ki se uporabljajo v prehrani in konopljino olje se je izkazalo za človeku najbolj usklajeno pri esencialnih maščobnih kislinah, saj ima prav takšno razmerje (3:1), kot je v telesu idealno. Konopljino seme vsebuje vitamin B-kompleks (B1,B2,B3 in B6), s pozitivnim vplivom na možgane in živce, kožo in lase. Naravne antioksidante (vitamin A, E, C), vitamin D ter vitamin plodnosti, ki obenem pomaga preprečevati arteriosklerozo in zlepljanje krvničk. Prav tako vsebujejo nekatere minerale kalcij in železo, v manjših sledovih pa še nekatere druge, kot so fosfor, magnezij, cink, baker in mangan. Vsebnost proteinov je le nekoliko manjša kot pri soji, ki v tem razredu vodi, zato so konopljina semena primerna tudi za pridobitev mišične mase po naravni poti.
Že žlica semen na dan bo prinesla številne koristi:
- krepitev imunskega sistema, saj snovi v semenu vzpodbujajo proizvajanje protiteles
- krepitev srca in zmanjšano tveganje, da zbolimo za boleznimi srca in ožilja
- čiščenje krvožilja
- ugoden vpliv na kožo, lase in oči
- uravnavanje metabolizma
- krepitev živčnega sistema, predvsem delovanje možganov
- lajšanje številnih bolezni (arterioskleroza, alergije, očesne bolezni, luskavica, čiri in razjede, diabetes, simptomi menopavze,..).
Največji plus teh semen je, da je to superživilo, ki ga delajo tudi v Sloveniji, na kar nekaj ekoloških kmetijah in živilo ni prepotovalo tisoče kilometrov do mojega pulta.
KOKOSOVA VODA deluje razstrupljevalno, saj nase veže strupe ter čisti prebavne poti, poleg tega pa potiska strupe iz našega telesa. Kokosova voda ima tudi sposobnost hlajenja, kar je še posebej dobrodošlo v vročih dneh. Vsebuje številne telesu koristne sestavine. Poleg tega da je bogata z vitaminom C in B, v njej najdemo vse pomembnejše minerale, kalcij, kalij in magnezij ter železo, fosfor, natrij, baker. Kozarec kokosove vode vsebuje približno 550 mg kalija, kar je skoraj dvakrat toliko, kot ga najdemo v eni banani. Drugače pa sama kokosova voda ni najbolj okusna, vsaj meni ne. V smoothiju pa se je praktično ne čuti.
Pozitivni učinki kokosove vode:
- Kokosova voda znižuje krvni tlak. To so dokazale številne raziskave, saj kokosova voda vsebuje veliko koncentracijo elektrolitov.
- Preprečuje mišične krče bolje kot banane in drugi športni napitki, ravno tako zaradi svoje velike vsebnosti elektrolitov.
- Pomaga pri hujšanju, saj lahko nadomesti druge visokokalorične osvežilne in gazirane pijače
- Preprečuje in zdravi mačka, če popijete preveč alkohola.
- Kokosova voda blagodejno deluje na kožo, tako kot pijača, kot tudi če jo nanesemo neposredno na kožo, kjer pomaga pri zdravljenju aken in rdečice.
Tudi v Slovenijii dobite sokove narejene iz ekološko pridelanega mladega kokosa, brez termične obdelave. Pri nakupu kokosove vode bodite pozorni na napise na embalaži. Termično obdelana kokosova voda izgubi večino koristnih sestavin. Izberite tiste znamke, ki vsebujejo kokosovo vodo, obdelano s hladno sterilizacijo. Nekatere kokosove vode vsebujejo dodane vitamine in druge sestavine, vendar se je bolje odločiti za popolnoma naravne različice.
CHIA SEMENA vsebujejo dvakrat več beljakovin od katerihkoli drugih semen ali žit, dvakrat toliko kalija kot banane, trikrat več antioksidantov kot jagodičevje, petkrat več kalcija kot mleko in trikrat več železa kot špinača! Vsebujejo tudi veliko drugih mineralov in vitaminov: magnezij, fosfor, kalcij, cink, mangan, vitamine A, D, K E in vitamine B-skupine, z izjemo B12. Absorbcijo v vodi topnih vitaminov (A, D, E in K) omogočajo že omenjene maščobne kisline v semenih. Chia semena imajo tudi hidrofilno sposobnost, kar pomeni, da nase vežejo vodo. Ker ne vsebujejo glutena, so primerna tudi za ljudi, ki so nanj občutljivi oz. se ga izogibajo.
Pozitivni učinki chia semen:
- Podpirajo zdravje srca in lahko pomagajo zniževati krvni tlak.
- Uravnavajo krvni sladkor. Dr. Vladimir Vuksan je v razsikavah na pacientih z diabeteki spoznal, da so imeli tri mesece po uživanju chia semen redkejšo kri, z manjšim nagnjenjem k strjevanju ter občutno nižji krvni tlak.
- Napolnijo z energijo. Semena so primerna tudi za športnike.
- Delujejo protivnetno. Kar nekaj ljudi, ki so trpeli zaradi bolečin v sklepih, je poročalo, da so po nekaj tednih uživanja semen občutili izboljšanje.
- Pomagajo uravnavati telesno težo.
- Pomagajo pri čiščenju telesa (podobno kot psyllium – v črevesju se napihnejo in ga pomagajo očistiti).
- Pomagajo izboljšati možganske funkcije (vključno s spominom in koncentracijo).
- Antioksidanti pomagajo proti staranju in razvoju rakavih obolenj.
- Zaradi visoke vsebnosti esencielnih aminokislin, maščobnih kislin, vitaminov in mineralov verjetno služijo k preprečevanju mnogih bolezenskih stanj, kar pa se bo pokazalo še z raziskavami v bodoče.
|
Iz domačega vrta: Maline, Ribez, Hruške, Meta in Melisa |
Glede na to, da mi največ pomeni to, da so sestavine čim bolj domače, bom od teh super živil v prihodnje uporabljala le konoplina semena, ki se jih lahko dobi na okoliških ekoloških kmetijah. Vsa ta živila so precej draga, najbrž na račun tega, da je zdaj IN jesti zdravo in je posledično drago. 500 g Chia semen pride nekje 15 €, podobna cena je tudi Konopljinih semen (konoplja je industrijska!!). Bodja so najcenejša v Šparu, se jih da dobiti poceni tudi v DMu. Kokosovo vodo sem našla v DMu, kjer je bil 1 L nekje 2 €.
Količino sadežev in zelenjave dajem po filingu. Ponavadi količino zelenjave prilagodim količini sadja. V mojem smoothiju je vedno več sadja, kot zelejnave, sicer pa imata solata in korenček ne najbolj močnega okusa, tako da bi ju lahko dala več. Ponavadi dam 5 do 8 listov solate in največ dva korenčka. Da ne dobim kašice, dam kar nekaj vode, spet po filingu. Namesto navadne vode, se lahko da kokosova voda ali pomarančen/ananasov sok. Včeraj sem od mame dobila rdečo peso (iz njene njive), čeprav jo imam zelo rada bom morala naumiti, kateri sadež najbolje paše zraven. Bojda pomaranča in ananas - le ta ubija okus pese. Tale recept sem našla z rdečo peso, spodaj na strani so še drugi recepti. Pač malo ekseprimetiraš, pa je - če ni dobro, je pa zdravo in pač popiješ, kar imašJ. Vse kar daš v smoothie mora biti surovo!!
Pa še naprava za miksanje, za enkrat uporabljam kar navaden
Sekljalnik, v prihodnje nameravam kupiti nekaj takega
KLIK.
|
Maline, Ribez, Jagode, Solata, Melisa, Mango, Banana, Korenček, Kokosova voda, Konopljina in Chia semena |
Pri delanju Smoothijev pa je dobro vedeti katera živila se lahko mešajo in katera ne, da ne povzročajo takšnih in drugačnih vetrovJ. Tole sem našla na FBju: