sreda, 28. november 2012

Šepanje

Šepanje... a ni to največji strah in trepet vseh lastnikov psov?!? Hmm najbrž je to moj največji strah, saj so labiji dostikrat podvrženi displaziji in okruškom hrustanca, ki se naj bi dedovali, ni pa nujno. Za nameček pa je Lunin oče zloglasni Dren iz Dobrče, katerega kar nekaj mladičev ima displazijo kolkov ali pa OCD oziroma okrušek hrustanca. Je pa ta pes, roko na srce, v skorajda vseh slovenskih rodovnikih, kjer so labiji rjave barve, tako da ob tako močni reprodukciji mladičev ni čudno, da bo nekaj mladičev imelo napake. Ampak ta pes mi je dal krasnega psa, tako karakterno kot delovno in ki je zaenkrat zdrav - trkam na les. No ja ,zgleda da ima poškodovano vez ali kito na levi sprednji nogi. 

Pred nakupom Lune sem bila slepo prepričana, da če kupiš rodovniškega psa in ga prvih 6 mesecev čuvaš pred večjimi napori, hoji po stopnicah, hoji v hrib,... pač preprečiš kakršnokoli  bolezen sklepov in kosti...



Luna je prvič začela šepati na Pikinem festivalu konec septembra, ko je s psi divjala za žogico. Kar naenkrat je med tekom zašepala na sprednjo levo nogo, ampak ona bi kljub temu šla po žogo, magari šepajoče, smo da divja in tekmuje. Pa sem jo pripela in šepanje je skoraj izginilo. Sklepala sem, da je med tekom čudno stopila in si je kaj pretegnila. Tisto popoldne šepanja praktično ni bilo več in temu nisem posvetila večje pozornosti. Rahlo šepanje se je tu in tam pojavilo po metanju žogice, ampak tako blago da sploh nisem opazila, na katero nogo točno šepa.  Pol sem že mislila, da sem blesava in se mi že dozdeva da šepa. Prav tako sem opazila, da se je šepanje pojavilo po tem, ko se je njeno telo ohladilo, med tekom nikoli. 

Pa je prišla vaja v Gotenici in spanje v "mrzlem" avtu. V soboto zjutraj smo šli samo do prvega travnika, do kamor je Luna normalno hodila, opravila potrebi, malo in veliko, a ob vračanju je šepala tako močno, da je bilo prav čudno, kako lahko pes tako močno šepa, kar iznenada. Najprej sem malo počakala in nadaljevala hojo, saj sem mislila, da če se bo malo bolj ogrela bo stanje boljše, pa je bilo le slabše. Prav ustavila se je, imela levo taco v luftu in zaradi bolečin se ni hotela premakniti. Ni nama preostalo drugega, kot da Luna počiva v avtu in da jo pregledala Nina. Dobro jo je pretipala, vendar Luna ni kazala večjih bolečin, čisto malo je trznila pri zapestju. Nina je nato opazila, da ima med blazinicami rahlo rdečico in da je možno, da je to vzrok šepanja. Pa sva ji kasneje z Majo med blazinice vtrli otroški puder in dali gor čeveljček. Rdečica je tekom dneva izginila, ona pa je še vedno na polno šepala. V tem trenutku sem se odločila, da bova šli zvečer domov, da nima smisla, da poležava v avtu.

V ponedeljek zjutraj sva tako šli h dr. Klavdiju v Veterinarsko bolnico v Šentjurju, kjer so jo najprej dodobra pretipali, na otip je ponovno ni nič bolelo. Nato so ji slikali zapestje in oba komolca (brez narkoze). Slike so pokazale, da je vse na svojem mestuJ. Wiiiiiii mi je odleglo, samo da ne bo potrebe po kakem operativnem posegu. Potem so ji vzeli še kri za krvno sliko, ki je pokazala, da je Luna zdrava kot ribaJ. Tako smo dali kri še na analizo za klopne bolezni, čeprav iz krvne slike ni vidno da bi imela katero od teh bolezni. Ampak ker želim izključiti tudi to možnost, sem dala še te teste za narediti, ki bodo prišli čez kak teden, bomo videli kaj bodo izvidi pokazali. Za enkrat je največji sum, da si je poškodovala vez ali kito in bomo nekaj časa pač počivali, samo da ni kaj hujšega.
Protibolečinskih zdravil ni dobila, je pa slučajno ravno na kuri z glukozaminom, ki ga naredim 1x na leto. Dodajam ji tudi olje polenovke. Doma ima tudi Back on Trac Odeja, ki nekoliko lajša bolečine in vrača telesu naravno toploto (KLIK do ostalih podobnih izdelkov). Šepanja danes skroajda ni več, šepa samo še ko hodi po stopnicah navzdol.


torek, 27. november 2012

Šestič v Gotenici

Tako kot je že v navadi, se kmalu po preizkušnji za Območne enote zberemo vsi člani Območnih enot na skupni "vikendaški" vaji v Gotenici. Letošnja izjema je bila le to, da so se nazivi PES REŠEVALEC, VODNIK REŠEVALNEGA PSA in drugih priznanj podeljevali kar v Gotenici, namesto na zadnji skupni vaji pod Storžičem. Nekaterim je bilo to bolj, drugim manj po godu. 
Žal se je Luna v soboto, že navsezgodaj zjutraj poškodovala, tako da ona od Gotenice ni imela nič, razen poležavanja v avtuL. Zato sem se tudi odločila, da jo v soboto zvečer mahneva domov, po svečani podelitvi priznanj.

Čakanje na Evo, da pride po naju.

Z Evo sva prišli v Gotenico v petek okoli 17. ure, prvič tako zgodaj, od kar hodim v GotenicoJ. Po nastanitvi v hiški 25 in večerji, smo imeli uvoden govor in predavanja v učilnici. Šli smo čez test o prvi pomoči ponesrečencev, ki smo ga reševali na sami preizkušnji - neke tople vode nismo odkrili. Potem sta nam še Nina in Tonja predavali o boleznih, ki se lahko prenašajo iz človeka na psa in obratno.

Naši novi flisi, ki smo si jih zaslužili po uspešni organizaciji tabora!

Sobotna vaja je bila na papirju zelo dobro zasnovana s strani organizatorjev, a žal je malo spodletelo pri sami izvedbi vaje in delu na terenu. Jaz se nisem pritoževala, saj sem imela psa zaprtega v avtu, sicer sem se pa na takih vajah do sedaj že naučila, da si ga moraš vzeti na izi, ker pač velikokrat traja, da se premaknemo iz baze na sam teren in na delo. Velikokrat za to niti niso krivi organizatorji ampak tisti, ki se prijavijo na vajo, pa jih potem ni in imajo razpad skupin,... postavitev baze, vzpostavitev zvez, pa tudi ni mačji kašelj. In potem pač trajaaa.
V soboto zjutraj smo se ob 8. uri dobili v učilnici, kjer nam je Blaž predaval o orientaciji, Tilen pa o GPSih in njihovi uporabi. Zelo dobra napotnica za nadaljne delo na terenu, kjer pa se je malo sfižilo. Plan je bil, da gremo vsak posamezno s svojim psom v lov na markerje s pomočjo točk in "trekov" na GPSu dopoldne, popoldne pa bi naj delali nekaj drugega. Žal se je vse skupaj zavleklo in vse kar smo v soboto počeli je to, da si enkrat šel na teren s psom in GPSom za cca slabo uro (nekateri so bili na terenu tudi dlje). Ker je Luna bila v avtu zaradi šepanja na sprednjo levo nogo, sem delala skupaj z Evo in Hillom. Mi2 sva se, vsaka s svojim z GPSom dobro znašli, Hill pa je tudi našel oba markerja in na srečo nobenega medvedaJ.

Po večerji je sledila analiza dela za ta dan, potem pa podelitev različnih priznanj. Z Luno sva mi letos prigarali naziv VODNIK REŠEVALNEGA PSA. Wohoooooooo ponosna na ta naziv, bravo Lunica in jazJJJ.

J


O Lunini poškodbi pa več jutri!

četrtek, 22. november 2012

Delicious autumn

Have I ever mention how much I love sunny autumnJ?!


"Delicious autumn! My very soul is wedded to it, and if I were a bird I would fly about the earth seeking the successive autumns." 
George Eliot 










ponedeljek, 19. november 2012

Trening ob Slivniškem jezeru


Glede na to, da smo to "ruševino" do sedaj izkoristili le na Taboru reševalnih psov v Celju, je bil zdaj že skrajni čas, da se ponovno odpravimo na ta kraj ("zločina"). Glede na malo interesa od naših, smo se treninga v soboto dopoldne udeležile le Ines z Limo, Tamara s Tio, Eva s Hillom in mi2. Žal ni nekih zruškov, se pa da fajn potrenirati zaprte markerje, najde se nekaj višin in pa zelo dobra so skrivališča za mikrolokacijo.


Z Luno sva naredili dve rundi in v obeh je iskala tri markerje. V prvi rundi sva dali poudarek na mikrolokaciji vseh zaprtih markerjev, v drugi pa sem ji najprej pripravila zanimiv zalogaj in sicer dva markerja, ki sta bila skrita zelo skupaj... 


PRVA RUNDA V SLIKI

Prvi marker: 

PRVI NAJDEN V HLADILNIKU, na sliki že odpira vrata.

Drugi marker: 

  • dva WCja, le kje je marker...
ŠNoF, šnOF.


V pRvEm WCju ga ni.


V drUgEm Pa jE!!


HOV-HoV, tukaj je!!!!!!!!!


Ker vonj prihaja ven iz  odprtine (srčka) - na vrhu vrat, Luna pač laja kot lajajoča PINK-PONK žogica!


Pa daj že odpri vrata!!


PINK-PONK?#$%#


Hov-hOV


Ku-ku le kdo je tu?


Tretji marker:
S tem je imela malo več težav, saj ga je dobivala na drugi strani stene, no naposled pa pri vratih.



DRUGA RUNDA V BESEDI
V drugo sem ji pripravila zanimiv zalogaj, saj me je zanimalo kako se bo odrezala, če bosta skrita zelo blizu skupaj dva markerja. Zanimalo me je predvsem kako bo odreagirala na dva različna vonja in če ju bo sploh ločila. Oba sta bila skrita v WCju, predvidevam, da je bil nekoč eden ženski drugi moški, med njima je bil kratek cca 3m dolg hodnik. Res jo je bilo zanimivo opazovati, saj se je videlo, da dobiva oba markeja hkrati. Tako se je odločila, da bo najprej oblajala lažjega na desni strani, nanj je lajala pri vratih WCja. Drugega pa je oblajala od zunaj skozi okno, tako ga je pač dobila. Zadnji, tretji marker je bil malo lažje skrit, ampak še vseeno zaprt in njenim očem ne viden. Vse BP!

Bil je spet lušten trening, prav pasalo je, da nas ni bilo preveliko in smo naredili res kvaliteten trening za vse pseJ!

petek, 16. november 2012

Devotion


"He is your friend, your partner, your defender, your dog.
You are his life, his love, his leader.
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. 
You owe it to him to be worth of such devotion."
-Unknown


ponedeljek, 12. november 2012

Vaja množične nesreče "VRBJE 2012"

V petek, 9.11.2012 sva imeli z Luno res pester dan, saj sva dopoldne in opoldne preživeli med otroci na Tehničnem dnevu OŠ Lava, popoldne pa na Vaji množične nesreče "VRBJE 2012", le ta se je zavlekla še v večer.

Čakanje na pričetek vaje.


PREDPOSTAVKA VAJE

Prvi alarm
9.11.2012 ob 16:20 uri na območju naravnega rezervata Ribnika Vrbje strmoglavi potniško letalo.
  • po strmoglavljenju pride do požara razbitin letala
  • ReCO javi, da je na letalu 30 potnikov

ALARMIRANE ENOTE - PRVI ALARM
  • PGD Vrbje
  • PHE NMP ZD Celje, 1A NMP ZD Žalec
  • URSZR Prikolica za množične nesreče

CILJI IN NAMENI VAJE
  • Preizkusiti alarmiranje vseh sil ZiR ter medsebojno koordinacijo na mestu nesreče;
  • Vodenje večje intervencije - vloge posameznih služb
  • Mobilni dispečerski center
  • Za enote nmp: (triaža, koordinacija reševalnih prevozov in vodenje, uporabnost prikolice za delovišče   zdravstvene oskrbe)


Nas še niso poklicali za isaknje, ostali reševalci in gasilci pa so bili že v polnem zagonu.

Scenarij za naše delo na tej vaji, je bil sprva dobro zasnovan, vendar se je tekom vaje malce pozabilo na nas, oziroma so nas na delo poklicali nekoliko (pre)pozno. Sicer je bila vaja res obsežna, sodelovalo je ogromno gasilcev, enote za nujno medicinsko pomoč, gorskih reševalcev in drugih.
Mi smo iskali na področju, kjer bi lahko bilo še nekaj pogrešanih ljudi iz letala. Točnih informacij o iskanem območju nismo dobili, omejeni smo bili z manjšim potokom in reko Savinjo. Enega pogrešanega so nam "vzeli" gasilci, ki so možakarja sami našli, tik preden smo prišli na območje iskanja. Med našim delom - iskali smo v strelcih, so po približno 20 minutah iz baze javili, da je vaja zaključena. Žal nismo točno izvedeli, kje je bila še ena pogrešana oseba, ali je sploh bila, ali pa je nismo dosegli, zaradi prekinitve vaje. Izpustili je sigurno nismo. 
Vaje smo se udeležili Miloš, Nevenka z Neli, Tamara s Tio, Davorin z Lixo, Tomi s Šerpo in mi2.

Gremo v akcijo še mi.

sobota, 10. november 2012

Ovire na OE

Z osnovnim položajem se vse začne, pa čeprav ni potrebe po tem iz strani sodnika.


Naprej gor.




Še naprej...




Hop.


Malo pomoči z roko, saj je treba gor po lestvi.


Takole...




Hitro naokoli, da prevzamem psa.


Počakaj.


Še naprej in naprej...




Hop gor!


Hop čez!!


Še en hop čez!!


Skozi, skozi (nekakšen tunel).

Ovire: 91/100 J


Za fotke se lepo zahvaljujem Andreju iz ERP KD Krim.



petek, 9. november 2012

Tehnični dan na OŠ Lava

Danes dopodlne je Luna, skupaj s Frido, preživela dan med otroci osnovne šole Lava, v Celju. Učenci so imeli tehnični dan in poleg nas, so se jim predstavili še gasilci, policisti in civilna zaščita. Luno in Frido so tekom dopoldneva spoznali res vsi otroci šole. Bilo je malo naporno, saj sva s Klemenom svoje govorniške spretnosti predstavila celi šoli, tako sva približno 10x ponavljala ene in iste stvari. Luna in Frida sta pa itak uživali v svojih vlogah. Učencem sva predstavila najina psa, povedala sva jim kako poteka šolanje, zakaj psi iščejo, zakaj lajajo, katere pasme so primerne, kako so psi nagrajeni, pokazala sva tudi oblajanje Lune in Fride, skratka učencem je bilo na najini točki zelo zanimivo. Za konec pa so lahko obe kosmatinki božali in jima dali kakšen priboljšek ali dva. 

Piflarki J


Otroci so z zanimanjem poslušali.


juhuuuu igraaaaa


mi2 J


Frida in Luna v vojaškem vozilu, ki ga na takih vajah vedno izkoristimo J

četrtek, 8. november 2012

Preizkušnja za MERP (2.del)

Kot sem že omenila v eni izmed prejšnjih objav - Preizkušnja za MERP (1.del) sva se z Luno 28.10.2012, eni izmed 37 reševalnih parov udeležili omenjene preizkušnje v Kamniku (polovica reševalnih parov je imela preizkušnjo 3.11.). Zaradi sneženja in zasneženih cest smo z delom malce zamujali. Jutranji zbor, ki je bil predviden za 6. uro zjutraj, je zamujal za cca pol ure. Takrat sta nas vodji MERPa, Baučar in Bručan seznanila s potekom dela. Vse kar smo potrebovali za delo in eno dnevno preživetje, smo vzeli s seboj v nastanitven kontejner, ki je ta dan bil naš skupen dom. Od tod pa nas je Baučar posamično klical za delo, po postaji. Vsakič, ko nas je poklical, smo šele pri njem izvedeli kaj bomo počeli; ali bomo zgolj pisali kakšen test ali bomo iskali, delali ovire,... Skratka k njemu smo vedno prišli v polni bojni opremi (s čeladami, nahrbtniki, s psom, v primerni obutvi, v zaščitnih oblačilih, z vrvno tehniko,...) in z enim velikim vprašanjem, le kaj nas tokrat čakaJ


ISKANJA 
Iskali smo na treh različnih deloviščih, kjer sta bila skrita dva markerja. Tega sicer med preizkušnjo nismo vedeli, smo pa tekom dneva predvidevali da sta skrita po dva markerja na vsaki ruševini. Časa za iskanje smo imeli na vsakem delovišču 15 minut. Delovišča so bila sestavljena iz nekakšnih kupov gradbenih ostankov, do tega so prevladovali betonski bloki, veliko pa je bilo tudi železa.
Najina iskanja in ostalo delo (ovire, PVP,...), si je sledilo nekako takole:

Baučarjeve rezidenca. 

Ruševina C 127/200
Najino prvo iskanje je sodil Andrej Stanovnik. Območje iskanja je bilo srednje veliko, bilo je v obliki pravokotnika, vodnik pa je bil omejen z gibanjem v obliki črke L. Luna je na tem delovišču sicer oblajala oba markerja, vendar je drugega nakazovala na višino, bil pa je pod nekakšnimi železnimi "deskami". Če bi se sama malo bolje znašla in jo poslala "skozi" pod te železne "deske", bi se morda uspela priplaziti do markerja. Ampak, ona je bila 100%, da je marker na višini.


PRVA MEDICINSKA POMOČ 32/50
Hmmm, glede na to, da imam opravljen izpit za Bolničarja, nisem pričakovala ne vem kakšnih zapletov pri opravljanju tega dela preizkušnje. Ampak ponovno se je namesto praktičnega dela, preverjala teorija, ki je bila roko na srce, kr neki. Vprašanja so bila še nekako razumljiva (pa še to ne vsa), odgovori za obkroževati pa dvoumni. Še izpitne pole za Bolničarja so bile bolj razumljive in še vseeno na nekem višjem nivoju znanja, pa sem le te opravila z odliko. Ahja, se mi zdi da so bili rezultati bolj odvisni od sreče pri izbiri "pravilnega" odgovora, kot pa od samega znanja.


Ruševina A 196/200
Glede na število točk, ki sva jih dosegli na tej ruševini, bi lahko rekla, da sva z njo opravili v smislu "veni, vidi, vici" J. Sodil nama je Matjaž Zanut. Na tej ruševini je Luna našla oba markerja, res je dobro delala in lepo lajala. Taktika iskanja je bila sledeča, najprej sem pustila Luni da gre sama tja, kamor jo vonj ponese (grobo iskanje), le to ji je prineslo prvega markerja, v zadnjem delu ruševine. Naposled sem jo malo bolj usmerjala (fino iskanje), pa ji je to prineslo drugega najdenega markerja. Ker nama je ostalo še dobrih 5 minut časa, sem jo še malo pošiljala, pa je ponovno nalajala tistega, ki ga je našla drugega. Ker se je lajež najprej slišal drugje, sem najprej pomislila, da ima tretjega markerja (na preizkušnji namreč nismo vedeli koliko markerjev je skrito), pa sem jo še pustila nekaj časa lajati, jaz sem zelo pozorno poslušala in prišla do zaključka, da ponovno laja na drugega markerja in prav sem imelaJ.

V kontejnerju - brrrrr je bilo mrzlo!


INSARAG SMERNICE 75/100
Tu je sledilo tisoč in eno vprašanje Bavčarja o INSARAG smernicah in označevanje ruševin po teh smernicah. Bistvenega pomena so bila vprašanja, ki jih postaviš, preden se lotiš iskanja, na kaj si pozoren, kaj storiš po iskanju,... skratka zanimivo in poučno!


OVIRE 79/100
Prav smešno mi je bilo iti na delovišče z ovirami. V polni bojni opremi za iskanje, se je Luna sama pripravljala na iskanje - strastno je vohala v smer kamor sva hodili. Namreč ovire so bile postavljene blizu ostalih delovišč za iskanje in od daleč so ovire izgledale, kot delovišče za iskanje, ampak ni bilo tako. Prva vaja je bila tunel, sledil je prevoz psa v samokolnici, potem pa en sklop večih ovir na eni oviri, ki je bila sestavljena iz aluminijaste lestve, hoje po ozkem delu na višini, prehod preko mreže, nekakšnih mostov, potem obratov in na koncu seskoka iz ovire. Luna je malo zablokirala sredi aluminijaste lestve, ko se je le ta začela na vso moč tresti. Ko se je Luna umirila, se spravila k sebi in z nekaj moje besedne vzpodbude je nadaljevala. Načeloma je vse ovire premagala, le na koncu ni skočila iz ovire, ampak se je k meni vračala po "mostu". Ahja, kdo bi ji zamerilJ.


PRVA VETERINARSKA POMOČ 50/50
Ta preizkus se je, prav tako kot PMP izvajal pisno. Vendar so bila vprašanja zanimiva, odgovori za obkroževanje logični in razumljivi. Res lušten test, ki je iskal znanje, ne neznanja.

...

Ruševina B 125/200
Najino zadnje iskanje sva opravljali v sneženju in v mraku. Od dopoldneva naprej ni več snežilo, je pa ponovno začelo naletavati tam okoli 17. ure. Na tem delovišču nama je ponovno sodil Matjaž Zanut. Luna je kaj hitro našla prvega markerja, z drugim pa ni imela ravno sreče. Imela ga je v nosu, saj je tipično po njeno cvilila, vendar ga ni mogla točneje zlocirati. 2x je celo padla iz kupa železja, ko je hotela priti bližje vonju. Kljub ne najdenemu oziroma neoblajanjemu sem zadovoljna z njenim delom, bila je naspidirana, iskala je kot da se ji ne bi že cel dan na polno dogajalo.


VRVNA TEHNIKA 98/100
Pred vrvno tehniko sem imela nekaj malega strahu, saj nisem ne vem kako spretna z vozli, druge stvari še nekako zlaufajo. Ampak na tokratni preizkušnji smo se morali pripraviti "le" na transport s helikopterjem, skupaj s psom seveda. A helikopterja žal ni bilo od nikoder.


Najina preizkušnja je trajala tam nekje od 18. ure, ko sva preizkušnjo zaključili z vrvno tehniko. Skupno sva dosegli 782 točk, od 1000 možnih in se nisva uvrstili v MERP, kjer je prostora le za 12 vodnikov s svojimi psi oziroma 15 z rezervami. Preizkušnja je bila meni zanimiva, spet sem se naučila nekaj novega, pes je delal fajn, pač ni šlo za kaj več.